Unutulmayanlar

Bu sayfada köyümüzle ilgili unutulmayan kişileri, olayları, hatıraları okuyabilirsiniz.

Bu sayfaya katkı sağlamak, ilavede bulunmak isterseniz iletişim sayfamızdan bizimle bağlantı kurunuz.

Muhtar Ahmet Irak

harmankoy-mihal-gazi-anma-toreni-2016-5

Köyümüzün 2014-2019 arasında muhtarlığını yapmış olan Ahmet Irak, köyümüze pek çok hizmetlerde bulunmuştur. Bu hizmetlerin bazılarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Hoca Ahmet Harman

Hoca Ahmet Harman, 1925 yılında Harmanköy’de doğmuştur. Şadırvanlı mahalle camiinde 1950-1981 yılları arasında imamlık ve hocalık yapmış olup, 1978 yılında köyümüzün muhtarı olmuş ve 1981 yılında istifa etmiştir.

Ahmet Harman k

Ahmet Hoca olarak tanınır, bilinirdi. Okumaya, öğrenmeye ve öğretmeye aşıktı.

Edebiyata, şiire meraklıydı. Yararlı sohbetinden, tatlı dilinden istifade etmek isteyen misafirler evinden eksik olmazlardı. Şadırvanlı Mahalle camii ve çevresinin bakımı ve himayesi ile de ilgilenirdi. Ziraat dergilerini takip eder, yeni teknikler uygulardı. Köyümüze büyük hizmetleri dokunmuş, yenilikler getirmişti. Daima halka ve Hakka hizmet için çalışmıştır.

8 Mart 2004 günü ebediyete intikal eden merhum Ahmet Hoca’mızı rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman

Screen Shot 2019-05-24 at 01.28.10Dinler Tarihi Profesörü, ilahiyat ve sosyoloji mezunu, Paris Büyükelçiliği eski müşaviri, “Hocaların Hocası” Sayın Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, köyümüzün yetiştirdiği en önemli bilim insanlarındandır.

Uzun yıllar Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde sayısız öğrenci yetiştirmiş, TDV İslam Ansiklopedisi’ne emek vermiş, bu ansiklopedideki çok sayıda maddeyi bizzat yazmış ve pek çok maddeye katkı sağlamıştır.

TDV Kuran Yolu Tefsiri’nin yayınına da katkı sunmuştur.

Paris Büyükelçiliği’nde 2000’li yıllarda müşavir olarak görev yapmış, Fransa’yı baştan başa dolaşarak aktif bir çalışma dönemi geçirmiş, müşavirliğin yıllardır çözülemeyen sorunlarını çözmüş, kısa görev süresine büyük yatırım ve hizmetler, kalıcı eserler sığdırarak görevini tamamlamıştır.

Fransızca ve Arapça’yı çok iyi seviyede konuşmaktadır.

Katıldığı sayısız konferans, seminer ve TV programlarındaki çok sayıda konuşmasına internetten erişilebilmektedir.

Twitter adresi: twitter.com/ofarukharman‘dır.

Harman FM ve Harman TV

1994 yılında Ahmet Bağcı tarafından 91.5 MHz frekansında bir radyo kurulmuş (Harman FM) ve 1996-1997 yıllarında (Harman TV) adıyla televizyon yayıncılığı devam etmiştir. Bunun Türkiye’de bir köyde yapılan ilk yerel radyo ve televizyon yayını olduğu düşünülmektedir.

Merhum Öğretmen Latif Aşıcı ve şiirleri

Latif Aşıcı

İstanbul Cevizli’de oturan merhum Latif Aşıcı tam bir Harmanköy aşığı idi. Köyümüzle ilgili yazdığı şiirler hafızalara kazınmıştır.

Dr. İsmail Harmankaya

Köyümüzün gurur duyduğu önemli insanlardan biri de Merhum Dr. İsmail Harmankaya’dır. Kendisini rahmetle anıyoruz.

İsmail Harmankaya Taziye

harmankoy.org ve Ertuğrul

Dünyanın her türlü hali var, köyümüzün ilk web sitesi ve forumunu hazırlayıp kullanıma sunan ve köylülerimizi ve köyümüzü sevenleri ilk defa internette sosyal bir ortamda buluşturan Ertuğrul‘u da burada not edelim. Henüz Facebook ülkemizde yokken harmankoy.org vardı, güzel zamanlardı… 🙂 Uzun zaman önce forum bölümü kapatılmış olsa da sitemiz, 2000’li yılların başından beri hala hayattadır. Günümüzde harmankoy.wordpress.com üzerinden erişilebilmektedir.

Reklamlar