Köyümüz

Türkiye’nin Bilecik ili İnhisar kazasına bağlı bir köy olan Harmanköy, şanlı tarihi, tabii güzellikleri, güleryüzlü, samimi Anadolu insanıyla tanınır. İhtişamlı Harmankaya’nın eteklerinde kurulmuş olan köyümüzün tarihi bin yıldan daha geriye uzanır.

Yörenin Kayı Boyu tarafından fethinden sonra Kayı Boyu mensubu 7 yörük beyinin köyümüze yerleştiği ve köyümüzü kurduğu rivayet edilir.

Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’yi Bizans tekfurlarının suikastinden kurtaran, sonra da birçok muharebede kendisine silah arkadaşlığı yapan Harmankaya Hakimi Abdullah Mihal Gazi’nin türbesi köyümüzdedir.

Her sene Eylül ayının ilk Pazar günü, misafirlerimizin ve devlet büyüklerimizin katılımlarıyla köyümüzde Abdullah Mihal Gazi’yi anma törenleri gerçekleştirilir, halkımıza şifalı pilav ikram edilir.

Ayrıca kiraz mevsimi olan Haziran ayı ile üzüm mevsimi olan Eylül ayında da köyümüz yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

İstanbul ve Ankara’ya yaklaşık beş saatlik bir mesafede bulunan Harmanköy, tertemiz havası, yemyeşil doğası, pınarlarından akan buz gibi suları, çay suyunda oynaşan balıkları ve etrafını saran geniş ufukları ile görülmeye değer bir yer.

Sizi de bekleriz!

Reklamlar