Muhtar Ahmet Irak’ın bugüne kadar tamamladığı projeler…

30.03.2014 tarihinde Harmanköy muhtarı seçilen Ahmet Irak’ın bugüne kadar tamamladığı projelerin bazıları aşağıda kısaca özetlenmiştir:

Kanalizasyon Onarımı ve İlave Altyapı

Muhtar olduktan sonra aciliyeti gereği ilk olarak başladığım ve tamamladığım projedir. Köyümüzde bulunan kanalizasyon şebekesinde patlaklar meydana gelmiş idi. Bunlar onarılmış, ayrıca eksik olan kısımlar tamamlanarak 1,5 km ilave kanalizasyon sistemi, Yukarı Mahalle Kıran Çeşmesi önünden Batanlar Çeşmesi önüne kadar olan bölüme kurulmuştur.

Su Depolarının Temizlenmesi ve Fayans Kaplanması

Köyümüzde bulunan toplam 3 su deposu bulunmaktadır. Bu depolar kullanılamaz durumdaydı ve insan sağılığı için büyük tehlike arzetmekteydi. Bu depolar acilen temizlenmiş, Söğüt Seramik, Biyen Seramik, Eczacıbaşı Seramik ve Termal Seramik şirketlerine yapılan başvuru neticesinde sağlanan hibelerle fayans kaplanmıştır.

Ana Su Kaynağı Depolarının Temizlenmesi

1973’de yapılıp bugünlere kadar hiç dokunulmamış, ana köy su şebekesini besleyen suyun depolarının bakımsız ve insan sağlığı açısından çok riskli olduğu görülmüş, bu depolar açılarak temizlenmiş, gerekli onarımı yapılmış ve insan sağlığına uygun hale getirilmiştir. Su boruları İl Özel İdaresi’nden temin edilen teçhizat ile değiştirildi, yeniden döşendi.

Çöp Yığınlarının Kaldırılması

Muhtarlığın birinci ayında, köyün girişindeki top sahasında, derelerde, su depolarının kenarlarında, köy meydanının yakınlarında, bahçe içlerinde, Kuran Kursu’nun önünde, doruk harman bölgesinde bulunan çöp yığınları temizlenmiştir.

Seyyar Su Tankeri Temin Edildi

Bursa Orman İşletmesi’ne yapılan başvuru neticesinde, köyümüzde sık sık meydana gelen yangın felaketlerinin önlenmesi amacıyla, seyyar su tankeri köyümüze kazandırılmıştır.

Ulaşımın Geliştirilmesi

Haftada 1 gün, İnhisar’dan köyümüze ulaşım için otobüs seferleri başlatılması sağlanmıştır.

Temiz Su Saatlerinin Dijitalleştirilmesi

Köyümüzdeki su aboneleri gözden geçirilmiş, kaçaklar tespit edilmiş, 17 kaçak su kullanan şahıs hakkında işlem yapılmıştır. Ayrıca su saatleri dijitalleştirilmiştir, böylece su kullanımında tasarruf sağlanmış, kaçak su kullanımı önlenmiştir.

Haftada 1 Gün Sıcak Yemek Organizasyonu

İnhisar Kaymakamlığı tarafından köyümüzdeki ihtiyaç sahiplerine her gün 1 öğün sıcak verilmesi organizasyonu yapılmıştır.

Muhtarlıkta Bilgisayar Sistemine Geçilmesi

Muhtarlıkta bulunan ekipman yenilenmiş, kayıtlar bilgisayar ortamına geçirilmiştir.

Viranelerin Yıkımı

Köyümüzün içinde ve dışında, cami önlerinde, halkın sıkça kullandığı yolların kenarında bulunan ve güvenlik tehlikesi arz eden virane niteliğindeki yapıların ve duvarların yıkımı sağlanmıştır.

Cami Önlerine ve Bir Kısım Yollara Taş Döşeme İşi

Çeşitli hayırsever belediye ve kişilerden alınan hibelerle, 4000 metrekare taş, köy içi, Zeytin Bayırı ve cami önlerine döşenmiştir.

Yol Genişletme Çalışmaları

Yukarı Cami’nin 100 metre gerisinden Aşağı Mahalle Camii önüne kadar olan yolda geçişe mani olan duvar ve dar yerleri genişletme çalışması yapılmıştır.

Aşağı Mahalle Camii Meydanı, Tuvaletleri ve Misafirhane Yapımı

Camii önündeki virane bina yıkılmış, buradaki meydan düzenlenmiş, buradaki camiye ait eski tuvaletler yıkılarak 1 erkek 1 kadın ve 1 engelli tuvaleti yapılmış, üzeri de misafirhane olarak yapılmıştır. Misafirhanede sıcak su, duş, mutfak yapılmıştır.

Aşağı Mahalle Camii Onarımı

Aşağı Mahalle Camii bayanlar bölümüne çıkan merdiven yıkılarak ahşap yeni merdiven yapılmıştır.

Aşağı Mahalle Camii Halı Yenilenmesi

Aşağı Mahalle Camii bayanlar ve erkekler bölümlerinin halıları bir hayırsevere yapılan başvuru neticesinde tamamen yenilenmiştir.

Köy Konağı Binasının Onarımı

Köy konağı binasının içi, çatısı onarılmış, sıcak su ve güneş enerjisi getirilmiştir. Merdivenleri onarılmıştır.

Şadırvanlı Mahalle Boru Onarımı

Hatıp Dede’nin yerin 4 metre altına döşediği toprak borular ömrünü tamamlamış olduğundan 225 metre uzunluğunda yeni boru hattı döşenmiştir.

Köy Meydanına Tuvalet Yapımı

Köyümüzün en işlek noktası olan köy meydanımızdır. Bu alanda tuvalet bulunmaması önemli bir eksiklikti. Bu sebeple buraya bay ve bayan tuvaleti yapılmıştır.

Mihal Gazi Tören Alanına Tuvalet Yapımı

Mihal Gazi tören alanı, her sene yapılan anma törenlerinde kullanılmakta olduğu halde bu alanda tuvalet bulunmaması önemli bir eksiklikti. Bu eksiklik giderilerek buraya bir tuvalet inşa edilmiştir.

Şadırvanlı Mahalle Camii Tuvaleti Yapımı

Şadırvanlı Mahalle camii tuvaleti inşa edilmiştir.

İki Türbe Arası Yol Yapımı

Mihal Gazi türbesi ile Hatip Abdullah Türbesi arasındaki patika yolun genişletilmesi çalışması yapıldı ve tamamlandı.

Kaynak Su Deposu Yapımı

Şadırvanlara giden ve açıktan giden kaynak suları için, Balçıklı Çayırlığında iki drenaj, depo yapılarak üzeri kapatılmıştır.

Balçıklı Çeşmesi Meydanındaki Çamaşırhane Onarımı ve Tuvalet İnşası

Hatip Dede’nin yaptırmış olduğu bu çamaşırhane tamir edilmiş, çatısı onarılmış, temizliği sağlanmıştır. Yanına bir umumi tuvalet yapılmıştır. Ayrıca çamaşırhane önündeki meydana halı ve kilim yıkama yeri mermerden, asma yeri paslanmaz çelikten yapılmıştır.

 

 

Reklamlar

Yazar: Ertuğrul Harman

Lawyer from Istanbul LLM University of Exeter