Mermer ocakları Harmankaya Kanyonu’nu, doğayı ve tarihi tehdit ediyor

Harmankaya Kanyonu Marmara Bölgesi’nde bir doğa harikası… Tabiatın bize sunduğu, burada binlerce yıldır yaşayan atalarımızın bize hiçbir zarar vermeden miras bıraktığı, bizim de çocuklarımızın bize emaneti görerek sahip çıkmamız gereken eşsiz bir coğrafya.

Harmankaya aynı zamanda Abdullah Mihal Gazi‘nin yurdu, kalesinin ve türbesinin bulunduğu, Osman Gazi‘nin ziyaret ettiği, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda önemli görevler almış kahramanların yetiştiği tarihi bir bölge…

Bu bölgeyi çevreleyen kayalarda ne yazık ki yıllardır mermer ocakları faaliyet göstermekte, doğayı kirletmekte, doğayı ve tarihi alanı tahrip etmekte, köylülerin tarım ve hayvancılık çalışmalarına engel olmaktadır… Köylülere hiçbir yararı olmayan bu ocaklar çevreye kirlilik saçmakta, kayaları aşındırarak doğal iklim dengesini bozmakta, sit alanı ilan edilmiş olan kanyonu, tarihi bölgeyi ve Harmanköy’de binlerce yıldır süren doğal kültürü ve yaşamı tehdit etmektedir.

Tarih ve doğayı korumaya önem veren herkesi, Harmankaya ve Harmanköy’ü tehdit eden mermer ocaklarının ruhsatlarının iptali için ses vermeye çağırıyoruz.

Örneğin bilgisayarımızın başından kalkmadan sadece birkaç dakikamızı ayırarak BİMER‘e başvuruda bulunarak bu tahribata son verilmesi talebimizi dile getirebiliriz.

Aynı zamanda sosyal medyadan da bu tahribatı herkese duyurabilir ve herkesi doğamıza ve tarihimize sahip çıkmaya çağırabiliriz.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Reklamlar

Yazar: Ertuğrul Harman

Lawyer from Istanbul LLM University of Exeter

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s